Dane pokazują jasno, że mimo pandemii w województwie małopolskim przybyło firm we wszystkich branżach. Nowy biznes musi jednak od razu postawić na cyfryzację, aby dynamicznie się rozwijać i osiągnąć sukces na rynku. Przedsiębiorcy powinni postawić na cyfryzację, mówią eksperci.
Na terenie województwa małopolskiego działa ponad 426 tysięcy firm oraz innych podmiotów. To aż o 16,5 tysiąca więcej niż przed pandemią. W czasie pandemii w województwie małopolskim odnotowano wzrost liczby firm we wszystkich powiatach. Najwięcej nowych biznesów powstało w powiecie limanowskim (o 6,2%), a w dalszej kolejności w nowosądeckim (o 5,6%) oraz w wielickim (o 5,5%).
- Jeszcze nie mamy najnowszych danych GUS o informatyzacji małych średnich przedsiębiorstw, a to będzie bardzo ważny wskaźnik oceny regionu małopolskiego pod kątem zmian, jakie firmy wprowadziły w swojej działalności w czasie pandemii, by lepiej radzić sobie z gwałtownymi zmianami w swoim otoczeniu – mówi Agnieszka Kozak, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy w firmie ZORIUS.PL, partnera biznesowego Symfonii w regionie małopolskim i doświadczonego integratora systemów informatycznych.
W ostatnich latach firmy z województwa małopolskiego cyfryzowały się w zawrotnym tempie. Według GUS jeszcze w 2018 roku nawet nie 1 na 4 firm korzystała z elektronicznych systemów do zarządzania dokumentami. Rok później wzrost był gwałtowny. W 2019 roku aż 44% firm z regionu deklarowało korzystanie z takich systemów. W tym samym roku więcej niż co trzecia firma z województwa małopolskiego wskazywała, że korzysta z systemów ERP (do zarządzania całym przedsiębiorstwem).
- Gdy pojawiła się pandemia wiele małopolskich firm miało już silne zaplecze informatyczne. Małopolska to silny ośrodek badawczo – rozwojowy oraz edukacyjny, mamy wiele międzynarodowych centrów usług wspólnych, oddziałów korporacji. W regionie mamy rozwinięty też przemysł ciężki, w tym chemiczny oraz budownictwo. To nowoczesne organizacje. Jednak nie były przygotowane na przestawienie biznesu niemalże z dnia na dzień na pracę zdalną, całkowicie cyfrowy obieg dokumentów czy przeniesienie sprzedaży do internetu. Dlatego w ostatnich miesiącach przedsiębiorcy z województwa małopolskiego sporo uwagi poświęcili poukładaniu swoich procesów biznesowych w jeden, sprawnie działający krwiobieg, postawili na integrację już wdrożonych systemów informatycznych. Tu potrzebowali największego wsparcia ze strony firm dostarczających oprogramowanie biznesowe – wylicza Agnieszka Kozak. – W praktyce małopolskie firmy mocno inwestowały w takie rozwiązania jak Symfonia Obieg Dokumentów, czyli system wspierający zarządzanie elektroniczną wymianą dokumentów, systemy wspierające zdalną obsługę pracowników, ale też usprawnienie systemów obsługujących finanse i księgowość.
O ile w czasie pandemii wiele przedsiębiorstw przeszło przyspieszoną transformację cyfrową, to równocześnie spora grupa wstrzymała się z decyzją o informatyzacji. Trudności w ocenie stabilności obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej skutecznie powstrzymało wiele firm przed inwestycjami.
- Aby utrzymać się na rynku, skutecznie konkurować, niezbędny jest cyfrowy rozwój. Dlatego dla tych firm, które przez ostatnie miesiące wahały się, czy cyfryzować swój biznes, uruchomiliśmy Pakiet Wsparcia dla Firm. To 2 miliony złotych, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa z małopolski mogą bezpiecznie zainwestować w informatyzację i wykorzystać szanse, jakie daje aktualny wzrost gospodarczy – mówi Piotr Ciski, prezes zarządu Symfonii, jednego z największych w Polsce dostawców rozwiązań informatycznych dla sektora MŚP.
Pakiet Wsparcia dla Firm od Symfonii to kilka rodzajów wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w cyfryzacji ich działalności biznesowej. Podstawową jest Bon Cyfryzacyjny, czyli preferencyjne warunki zakupu oprogramowania biznesowego w formie subskrypcji. Jego uzupełnieniem jest Bon Instalacyjny, który przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z prawidłową instalacją oprogramowania. Dodatkowo beneficjenci programu mogą uzyskać wsparcie w pozyskaniu dodatkowego zewnętrznego finansowania, m.in. w formie leasingu.
Aby z dofinansowania i wsparcia instalacyjnego programów mogli skorzystać przedsiębiorcy we wszystkich województwach, program jest wspierany przez sieć blisko 200 partnerów technologicznych i biznesowych firmy Symfonia w całej Polsce.
Więcej informacji na temat programu wsparcia cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego można uzyskać poprzez stronę: www.optymizacja.pl.